• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Przegląd samochodu przed dłuższą podróżą

Mamy środek wakacji. Jeżeli jeszcze nie wyruszyliście w podróż – bez względu na to, czy w tą po kraju, czy za granice – przed wyjazdem sprawdźcie dokładnie stan samochodu. Lepiej skontrolować coś dwa razy niż później radzić sobie z usuwaniem awarii w obcym miejscu. I nie róbcie tego na ostatnią chwilę, żeby w razie problemów mieć czas na naprawę. Jak powinien wyglądać przegląd auta przed dłuższą podróżą?

Wakacje to czas mniejszych i większych podróży. Jedni pokonują tysiące kilometrów, żeby znaleźć się w ciepłych miejscach z gwarantowanym słońcem, inni przejeżdżają kilkaset kilometrów, aby móc skorzystać z uroków Bałtyku albo polskich gór. Bez względu na to, jaką lokalizację wybieracie, gdzie chcecie spędzić swój urlop i odetchnąć trochę od codzienności, pamiętajcie o kwestiach bezpieczeństwa. Zawsze dokładnie sprawdźcie stan samochodu przed podróżą.

Najpierw sprawdź poziom płynów

Na początek warto skontrolować, czy w samochodzie nie ma wycieków. Jeżeli pod maską widać wyraźne plamy albo jeden z przewodów wygląda tak, jakby miał zaraz pęknąć, lepiej umówić się z mechanikiem na szybki przegląd i naprawę.

Poza tym przed wyjazdem niezbędna jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych. Za każdym razem przed wyruszeniem w dłuższą drogę sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego oraz w razie potrzeby uzupełnij płyn do spryskiwaczy.

Kiedy ostatnio oglądałeś ogumienie w swoim samochodzie?

Oprócz tego dobrze zweryfikować, jaki ma się poziom powietrza w oponach – jeżeli w samochodzie nie ma czujników ilości powietrza, powinno się co najmniej raz w miesiącu i za każdym razem przed planowaną podróżą podjechać na stację, żeby sprawdzić ciśnienie w kołach. (Zobacz także artykuł: Czy można jeździć na zimowych oponach latem?) Dodatkowo najlepiej od razu spojrzeć, czy koło zapasowe jest w dobrym stanie albo upewnić się, czy w samochodzie znajduje się awaryjny zestaw naprawczy.

Pamiętaj o układzie hamulcowym

Przegląd auta przed podróżą powinien obejmować również kontrolę układu hamulcowego. Można np. przeprowadzić test, naciskając mocno na klawisz hamulca najpierw na zimnym, a później na rozgrzanym silniku. Jeżeli samochód jest sprawny, bez problemu zwolni i załączy ABS wtedy, gdy będzie to konieczne.

Masz zapasowe żarówki?

Bez względu na to, czy planujecie poruszać się samochodem wyłącznie po Polsce, czy także poza granicami kraju, pamiętajcie, że w wielu miejscach na świecie należy jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić, w jakim stanie są żarówki, z których aktualnie korzystacie, a najlepiej w razie wypadku kupić zapasowy komplet. Uwaga – w niektórych państwach istnieje obowiązek wożenia ze sobą zestawu żarówek.

Kontrola zużycia piór wycieraczek

Na koniec została ocena zużycia piór wycieraczek. Jeżeli pióra są już stare – nie pamiętacie, kiedy je ostatnio wymienialiście – skontrolujcie ich pracę. O ile o nadmierne opady w lipcu czy sierpniu raczej nie musicie się martwić, chyba, że traficie na oberwanie chmury, o tyle o mnóstwo rozgniecionych robaków na przedniej szybie już tak. Nowy komplet piór nie jest kosztowy, a może realnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Czym jest brake fading?
Wyobraź sobie, że wciskasz pedał hamulca i nic się nie dzieje albo reakcja jest dużo wolniejsza niż zazwyczaj, a przed Tobą znajduje się inny samochód. Sytuacja robi się zwyczajnie niebezpieczna. Czym jest brake fading, czyli fading hamulców? Kiedy może do niego dojść? I co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska?
więcej
Jak i po co docierać nowe opony?
Kupiliście nowy komplet opon do swojego samochodu, bo w starych bieżnik pozostawiał wiele do życzenia. Skorzystaliście z pomocy mechanika, który założył świeże gumy na felgi a teraz planujecie dłuższą podróż. O czym powinniście pamiętać zanim wyruszycie w trasę? Że nowe opony wymagają dotarcia. Ile to trwa i czego w tym czasie należy unikać?
więcej
Kiedy samochód nie przejdzie badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa kontrola stanu samochodu. Należy je przeprowadzać raz do roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjątek stanowią nowe auta, w których pierwsze badanie wykonuje się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. To, kiedy mija termin ważności przeglądu, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo od niedawna w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli w CEPiK-u. Trzeba pamiętać, że diagnosta ma prawo nie przedłużyć badania, jeśli zauważy usterki wpływające na bezpieczeństwo jazdy. O jakich usterkach mowa?
więcej