• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację?

Obecnie chyba w każdym nowym samochodzie montuje się klimatyzację w standardzie. Jesteśmy na tyle przyzwyczajeni do tego rozwiązania, że oczekujemy go dosłownie w każdym aucie. W zasadzie trudno się dziwić. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się gorąco, klimatyzacja gwarantuje komfort podróży, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko zasłabnięcia kierowcy ze względu na upał. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wymaga regularnego odgrzybiania. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?

Klimatyzację montujemy w samochodach, biurach, a coraz częściej także w domach. Doceniamy fakt, że szybko możemy schłodzić rozgrzaną przestrzeń i komfortowo jechać, pracować albo odpoczywać. Żeby jednak klimatyzacja działała prawidłowo i nie była szkodliwa dla zdrowia, należy ją regularnie serwisować.

Co to znaczy w praktyce? Minimum raz na rok powinno się sprawdzić, czy poszczególne elementy układu są szczelne, przeprowadzić ozonowanie oraz odgrzybianie i w razie potrzeby również uzupełnić czynnik chłodzący. Taki pełny serwis warto zlecić profesjonalistom, ale samo odgrzybianie można robić częściej i to w warunkach domowych.

Kiedy powinno się odgrzybić klimatyzację?

Jakie objawy wskazują na to, że pora odgrzybić klimatyzację? Przede wszystkim brzydki zapach, który generowany jest przez grzyby, pleśnie i bakterie obecne w parowniku oraz na innych elementach układu. Drobnoustroje są groźne zwłaszcza dla osób, które mają alergie i przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jeśli zatem wyczuje się nieprzyjemny zapach, nie należy dłużej zwlekać.

Co będzie potrzebne?

Co będzie potrzebne do odgrzybienia układu klimatyzacji? Najważniejszy jest preparat grzybobójczy. Można je bez problemu kupić w sklepach motoryzacyjnych. Środki tego typu produkują popularne firmy m.in. Liqui Moly czy Wurth. Uwaga – przed zakupem należy dokładnie przeczytać etykietę. Niektóre preparaty działają jedynie jak odświeżacze i nie usuwają drobnoustrojów.

Poza tym przyda się również nowy filtr kabinowy – najlepiej węglowy, czyli z warstwą węgla aktywnego, który zatrzymuje zanieczyszczenia, gazy spalinowe i inne szkodliwe związki.

Jakie kroki wykonać po kolei?

Jak odgrzybić klimatyzację? Krok pierwszy to zlokalizowanie i usunięcie filtra kabinowego. Zazwyczaj znajduje się w podszybiu albo w okolicy schowka po stronie pasażera. Obudowa filtra może być przykręcona lub przymocowana na zatrzaski. Gdy uda się ją zdemontować, należy wyciągąć stary filtr.

Krok drugi to rozprowadzenie środka do odgrzybiania. Najłatwiej skorzystać z preparatu z elastycznym wężykiem. Wężyk wsuwa się głęboko do kratki wentylacyjnej i rozpyla się, stopniowo wyciągając rurkę. Należy to powtórzyć w każdym nawiewie.

Krok trzeci to uruchomienie silnika i klimatyzacji. Trzeba to zrobić po około 15 minutach od aplikacji preparatu. Klimatyzację ustawia się na najniższą temperaturę, obieg wewnętrzny i maksymalną siłę nadmuchu na 10 do 15 minut. Ważne, żeby drzwi oraz szyby były wówczas zamknięte.

Krok czwarty to montaż nowego filtra. Po upływie 15 minut należy wyłączyć silnik i klimatyzację, a później założyć nowy filtr kabinowy. Na tym koniec. Klimatyzacja jest odgrzybiona i gotowa do dalszej pracy.

To na tyle prosty proces, że każdy może go przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga specjalistycznych sprzętów ani umiejętności – wystarczy tylko trochę czasu – dlatego warto regularnie odgrzybiać ten układ. 

Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdarza się, że na ulicach mijają nas samochody osobowe, które ciągną za sobą np. przyczepę kempingową, bo jadą na wakacje. Czy kierowca mający prawo jazdy kategorii B mógłby prowadzić auto z taką przyczepą? Teoretycznie tak, o ile masa całkowita zestawu mieści się w normie określonej przez ustawodawcę. Ile wynosi norma? Kiedy przyda się kod 96? I jak go zdobyć?
więcej
Jak działają systemy ostrzegające w trakcie cofania?
Systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego powoli stają się standardem. Marki motoryzacyjne z jednej strony same wprowadzają kolejne innowacje, a z drugiej są zmuszane do wdrażania niektórych rozwiązań w związku ze zmieniającymi się przepisami. Jak jest z systemami ostrzegającymi w trakcie cofania?
więcej