• Polski
  • Deutsch
  • Română
  • Slovenčina
  • Русский
  • Français
  • English

Wyszukaj na stronie

Baza wiedzy

Czym jest brake fading?

Wyobraź sobie, że wciskasz pedał hamulca i nic się nie dzieje albo reakcja jest dużo wolniejsza niż zazwyczaj, a przed Tobą znajduje się inny samochód. Sytuacja robi się zwyczajnie niebezpieczna. Czym jest brake fading, czyli fading hamulców? Kiedy może do niego dojść? I co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska?

W trakcie hamowania energia kinetyczna samochodu zamienia się w ciepło, które musi gdzieś ujść. W przypadku układu hamulcowego ujściem są felgi – to one przejmują znaczącą część ciepła – ale ten system ma ograniczoną skuteczność. Dlatego w pojazdach przeznaczonych do szybszej jazdy montuje się rozbudowane układy chłodzenia tarcz hamulcowych, żeby nie dochodziło do nadmiernego rozgrzania tych elementów. Gwałtowny wzrost temperatury może bowiem skutkować brake fadingiem.

Brake fading – co to takiego?

Czym jest brake fading? W dosłownym rozumieniu to zanik hamulców. W praktyce odczuwany będzie to jako chwilowy zanik siły hamowania. Kierowca wciska pedał hamulca do końca i nic się nie dzieje. Może mieć wrażenie, że pomiędzy klockami i tarczami znajduje się jakiś płyn, który powoduje ślizganie się tych elementów.

Brake fading pojawia się nagle – nic nie zapowiada wcześniej możliwości wystąpienia takiego problemu – zarówno w samochodach, które mają wyeksploatowane elementy układu hamulcowego, jak i w tych, które są w doskonałym stanie. To zjawisko przejściowe. Dlaczego w ogóle do niego dochodzi? Na brake fading wpływają dwie kwestie. Pierwsza to zużycie części układu hamulcowego, zaś druga – styl jazdy.

Kiedy hamulce tracą siłę tarcia?

Kiedy w ogóle hamulce mogą stracić siłę tarcia? Zgodnie z tym, co pojawiło się wcześniej, wtedy, gdy ich temperatura nagle nadmiernie wzrośnie. Wówczas pomiędzy okładzinami a powierzchniami tarcz hamulcowych powstanie tak zwana poduszka powietrzna wpływająca na tarcie.

Poza tym powodem bywa również zagotowanie płynu hamulcowego. Jeśli jego temperatura będzie zbyt wysoka, w przewodach może dojść do utworzenia się czopu powietrznego, który spowoduje zjawisko fadingu.

Jakie samochody są szczególnie narażone na fading?

Szczególnie narażone na fading są samochody o dużej masie, w tym samochody ciężarowe oraz te, które są wyposażone w mocne silniki. W przypadku pojazdów ciężarowych, żeby zapobiec temu zjawisku, stosuje się hamulce dekompresyjne i retardery, które pomagają spowolnić je w trakcie długiego hamowania, zmniejszając ryzyko fadingu.

Nie znaczy to jednak, że fading nie zdarza się w autach osobowych. Utrata siły tarcia może się pojawić wtedy, gdy awaryjnie hamujemy z dużej prędkości, w trakcie jazdy w terenach górskich – np. podczas zjazdu z dużego wzniesienia, kiedy zaciski hamulca nie działają prawidłowo albo gdy jedzie się bardzo dynamicznie, to znaczy co chwilę naprzemiennie przyspiesza i hamuje z dużą siłą.

Uwaga również na stan elementów układu hamulcowego. Ryzyko fadingu zwiększają stare klocki oraz tarcze hamulcowe. Przy tym ostatnim podzespole warto również zwrócić uwagę na to, czy jest pełny, czy wentylowany. Wentylowane tarcze producenci zalecają stosować m.in. w samochodach, które będą użytkowane głównie w rejonach górskich.

Czy można ładować samochód elektryczny w garażu?
Oferta samochodów elektrycznych stale się poszerza. Większość znanych marek sprzedaje co najmniej jeden bezemisyjny model i zapowiada kolejne. Elektromobilność stała się faktem, chociaż niestety w Polsce infrastruktura nie nadąża za trendem – stacji ładowania na razie jest stosunkowo niewiele. Rozwiązaniem może być stworzenie własnego punktu ładowania w garażu. Jak to zrobić? I co w ogóle warto wiedzieć o ładowaniu elektryka w warunkach dom
więcej
Dlaczego silnik dławi się przy przyspieszaniu?
Prawidłowo działająca jednostka napędowa nie powinna przerywać, reagować wolniej niż dotychczas ani dławić się w trakcie przyspieszania. Jeśli silnik pracuje nierówno, a wciśnięcie pedału gazu nie powoduje odpowiedniej reakcji, warto jak najszybciej poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zwlekanie z naprawą może skutkować nie tylko dalszymi uszkodzeniami podzespołów, lecz także negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
więcej
Czym jest snorkel i po co się go montuje?
Jeśli planujesz off-road, chcesz testować zdolność swojego samochodu do przeprawiania się przez zbiorniki wodne albo po prostu interesujesz się jazdą w terenie, pewnie wiesz co nieco na temat snorkelu. Jeżeli nie, to za chwilę wyjaśnimy Ci, czym jest snorkel i po co się go montuje. Odpowiemy również na pytanie, jaki model warto wybrać i dlaczego
więcej